Ord och handling
Published:
Det är mycket som oroar i vår värld idag, stora frågetecken som gör att man undrar hur framtiden egentligen kommer att se ut. Jag tänker ofta på alla barn i våra olika projekt. De lever i stor utsatthet, mitt i sin vardag, precis runt hörnet där de bor. Deras hem är ofta enkla små skjul, där både vind och regn letar sig in.
Många av barnen saknar trygga vuxna omkring sig. De har ofta blivit svikna, och lever med en ständig känsla av rädsla. Just därför är våra center och projekt så otroligt viktiga. Där får barnen en plats att komma till, där de kan få sysselsättning, mat och möta vuxna som de kan lita på. De blir sedda, bekräftade och älskade.Vid mitt och Stefans senaste besök såg vi hur viktigt detta arbete är för att förhindra att barnen lockas till kriminalitet eller hamnar på gatan som gatubarn. Vår samarbetspartner, ABM, har i många år arbetat outtröttligt med att bedriva förebyggande socialt arbete bland barn i slummen – med målet att de inte ska hamna på gatan. Barnen som deltar i projektet kan välja mellan aktiviteter som fotboll och dans. Utöver dessa erbjuds stöd inom tre viktiga områden: alfabetisering, mat och psykisk hälsa. Barnen kommer till projektet antingen på förmiddagen eller eftermiddagen, under den andra halvan av dagen går de i vanlig skola.
För att få delta i projektet krävs att barnen är inskrivna i den kommunala skolan. Utbildning är ett av BarnSamaritens viktigaste fokusområden – det är en rättighet för alla barn, oavsett var i världen de bor. Under 2025 finns det drygt 240 barn inskrivna i verksamheten. Projektets verksamhet drivs av 66 volontärer, varav många är välutbildade och har stor kompetens inom sina respektive områden. Det lokala engagemanget som är förankrat i en kyrka, imponerar och berör. Här är det viljan att göra skillnad för medmänniskor i utsatta livssituationer som driver arbetet framåt. Nöden för barnen och för att kunna vara med att påverka deras framtid är en självklarhet för de som arbetar i projektet. Hjälpen tar sig verkliga uttryck och barnen får näringsrik mat, psykiskt stöd, läxhjälp, fritid, omsorg, kramar och en trygg plats där de får vara just det de är – barn.
Ett förebyggande arbete
Även om fritidsaktiviteter är en grundläggande rättighet som vi värnar om, handlar våra projekt om mycket mer än bara fotbollsträning och dans. Genom en särskild agenda vill vi ge barn möjlighet att utvecklas socialt och finna en meningsfull tillvaro. Syftet med projektet är även att erbjuda psykosociala insatser då många barn har svåra upplevelser med sig när de kommer till projektet. Vi vill förhindra att barn och ungdomar rekryteras till gäng, kriminalitet, narkotikahandel och prostitution. Vi strävar efter att förebygga att de hamnar i detta och vägleder dem till en positiv livshållning. Projektet vilar på en kristen grund och barnen får även del av bibelberättelser som talar om för barnen att det finns en Gud som älskar dem och som de alltid kan be till, hur svårt livet än är.
Varje volontärteam består av en huvudtränare, en assisterande tränare, utbildad personal inom psykosocialt stöd, som arbetar för att tillgodose barnens olika behov. Utöver detta finns det lärare, pedagoger, administrativ personal och kökspersonal. De sociala myndigheterna i staden har ställt ett par socionomer till förfogande för projektet, de är avlönade av kommunen. Ett viktigt arbete i samverkan mellan kyrka och kommun med fokus att skydda och hjälpa barn i socialt utsatta områden.Vi tillsammans med ABM stöttar även barnens familjer genom olika insatser och workshops. Målet är att främja social inkludering och mänskliga rättigheter bland barnen men även ge föräldrar och vårdnadshavare stöd. Allt för att skapa en bättre framtid för barnen.

Missbruk påverkar
David är en av pojkarna i fotbollsskolan. Han kom när han var sex år gammal. Han har även en storasyster och en lillasyster som finns i dansklassen. Familjen bor i ett område som präglas av social utsatthet. De bor trångt i ett mycket dåligt hus i slummen. Den socioekonomiska situationen är svår. Pappan arbetar sporadiskt som murare utan fast inkomst och mamman tar tillfälliga städjobb när det är möjligt. Familjeförhållandena är konfliktfyllda, pappan har stora problem med drog- och alkoholmissbruk och tar inte ansvar för familjen, vilket gör att försörjningen är mycket osäker. Mamman känner sig överväldigad av vardagsansvaret med barnen och kämpar då pappans missbruk påverkar henne och barnen varje dag. Barnens mamma var mycket angelägen om att få plats för barnen på ABM, då hon ser det som ett viktigt stöd för att de ska komma hemifrån då de inte är trygga hemma och de behövde andra vuxna att få stöd av.
När David först kom till projektet hade han svårt att sitta still och kunde inte koncentrera sig på sina aktiviteter. Ibland blev han inåtvänd och ville inte umgås med sina klasskamrater. Gradvis började han ändra sitt beteende – idrottslektionerna har spelat en stor roll i denna positiva utveckling. Med tiden visade det sig att David är en pojke med stor lust att lära. Han deltar aktivt och tycker mycket om andaktsstunden. David har utvecklats märkbart sedan han kom och han berättar att han älskar att vara på fotbollsskolan på ABM
– Jag tycker om allt, särskilt maten. Den är jättegod och jag blir jättemätt, säger David.
Glädje som smittar
Helena är en av eleverna som började i dansprojektet i år. Familjen består av henne själv, hennes mamma och hennes 12-årige bror Carlos, som också deltar i ABM:s projekt. Familjen bor i ett litet, dåligt skjul som de hyr i slummen. Mamman är mycket noggrann med att skydda sina barn från att hamna i fel kretsar. De försörjs av Helenas morföräldrar och moster eftersom, de är mycket fattiga. Helena berättar att det hon tycker allra mest om på ABM är andaktsstunden.
– Det är smittande att se Helenas glädje över att få dansa med de andra barnen. Dansprojektet har haft stor positiv inverkan på hennes motoriska koordination och kognitiva utveckling, säger dansläraren.
David och Helena är två av 240 barn mellan 6–15 år som alla har sin egen livsberättelse.
Barn i utsatthet får ett bättre liv
Sedan 1980 har BarnSamariten arbetat för att hjälpa utsatta barn till ett bättre liv. Vi är så oändligt tacksamma för det stöd som vi genom vårt arbete kan förmedla till alla de som får del av hjälpen. Tyvärr kan vi inte skydda alla barn från att råka ut för hemska saker, men vi kan finnas där för några och göra vårt bästa för att ge dem en väg framåt i livet. Tack för att du står med oss och ger ditt stöd för att vi ska kunna göra det möjligt. Gud välsigne dig! ❤️
Med varma hälsningar

Britt-Marie Ström
Verksamhetsledare
Vill du bli månadsgivare?
Klicka på knappen och välj något av våra projekt