
Maria blev våldtagen och gravid men idag kan hon le igen!
Maria* är född i Luhwindja i DR Kongo och hon är idag 19 år gammal. Hon föddes in i en familj med sju syskon. Pappan var minröjare. När hon var knappt 15 år blev hon brutalt våldtagen och gravid som ett resultat av våldtäkten. Hon blev utslängd hemifrån och när det visade sig att hon blivit gravid ville hennes pappa aldrig någonsin se henne igen. Ingen lyssnade på hennes historia om hur det hänt utan hon var en skam för familjen och blev utslängd hemifrån. Hon förlorade allt hopp och visste inte vad som skulle hända. Hon var ensam och gravid och födde sin son under mycket smärta. Hon fick bo hos sin mormor med sin son men det var oerhört svårt då de var mycket fattiga. Vissa dagar fanns det något att äta, andra dagar fanns det ingenting och de svalt. Hon förlorade livsglädjen och allt hopp.
Med Guds nåd blev jag antagen till att bli skräddare/sömmerska. Det var en mycket stor dag!
En dag fick hon höra talas om LAVs projekt för unga kvinnor som varit utsatta för sexuellt våld. Hon sökte upp LAV och anmälde sitt intresse om att få börja i sömnadskursen. Hon fick beskriva sin situation och registrera sig och skulle sedan få besked om hon blivit antagen.

Maria berättar vidare:
Efter nio månaders träning och två månaders praktik syr jag idag kläder till olika kunder och jag har fått min värdighet tillbaka. Tänk att jag har blivit värdefull för andra kvinnor och att de frågar efter mina kunskaper och att jag får sy till dem. Människor i mitt samhälle beställer sina kläder av mig och jag kan hjälpa dem. De pengar som jag får in hjälper mig att ta hand om min son och min mormor som tog hand om mig när jag var ensam och hade det svårt. Idag kan jag le igen eftersom mitt liv har förändrats. Jag har fått mitt liv tillbaka och de som jagade bort mig från min by, även min far, hälsar mig idag välkommen hem och han vill sluta fred med mig. Vad jag kan se har mitt värde återställts. De som stängde dörren för mig respekterar mig och frågar efter min kunskap. Jag drömmer om att kunna träna och hjälpa andra utsatta flickor så som jag har fått hjälp. Jag vill säga tack till LAV och till BarnSamariten som hjälpt mig att återfå min värdighet och mitt liv. TACK!
Marias son är idag 4 år gammal och han heter Bisibwa. Han har också fått hjälp och går i förskolan som vi understöder.
*Maria heter något annat i verkligheten.